معرفي معرفي

معرفي کتابخانه الهيات و علوم اسلامي

 

((الکتب بساتين العلماء))

 

کتابخانه نهادي اجتماعي است که با ذخيره سازي، حفاظت و اشاعه ي پيشينه هاي مکتوب ،ديداري و شنيداري و الکترونيکي با استفاده از کتابداران آموزش ديده در خدمت تعليم و تربيت و توسعه علمي مذهبي سياسي و فرهنگي است .

    به همت گروه معارف و دانشگاه تبريز و نظر به اهميت فراگيري علوم اسلامي به منظور انجام امور پژوهشي و تحقيقاتي در سال 1374 کتابخانه گروه معارف در دانشکده شيمي پايه گذاري گرديد. تدريجا با افزايش کتابها وانتقال گروه به مکان ديگر کتابخانه گروه به دانشکده ادبيات (ساختمان شماره 3)منتقل گرديد و فعاليت خود را در سال 1384شروع کرد.

    با توجه به اينکه اهداف گروه از اول بر پايه پيشرفت و ترقي بنا شده بود هيات علمي محترم گروه بر اساس تلاشهاي وافر در صدد تاسيس دانشکده اليهات و علوم اسلامي بر آمدند ودر سال 1389 اين دانشکده تاسيس شد که در اين راستا کتابدار کتابخانه همسو با آنها منابع کتابخانه را گسترش داده و در به روز رساني خدمات به جامعه کتابخانه انجام وظيفه نمود.

    کتابخانه دانشکده اليهات يک کتابخانه دانشگاهي است مهمترين هدف اين مرکز اطلاع رساني و ارائه خدمات به دانشجويان ،اساتيد، کارمندان و اعضاي هيات علمي است که جامعه استفاده کننده از کتابخانه را تشکيل مي دهد.

    اين کتابخانه در فضايي به وسعت 70متر مربع قرار گرفته است  و با يك سالن مطالعه مجزا به وسعت 40متر مربع

مدارک و اسناد موجود

    مدارک و اسناد موجود در کتابخانه الهيات و علوم اسلامي ،عمدتا کتاب – نشريات – پايان نامه – و لوح فشرده(CD) مي باشد. درحال حاضر بيش از سيزدههزار جلد کتاب در اين مجموعه موجود مي باشد که اين آمار در حال افزايش است .

آمار کتب اين مرکز به قرار زير است

تعداد نسخه کتب فارسي :11000

تعداد نسخه كتب عربي :2000

تعداد نسخه كتب لاتين : 30

تعداد نشريات: 30عنوان

بخشهاي مختلف کتابخانه:

بخش مرجع و بانک نرم افزار

    بخش ارزشمند کتابخانه قسمت مرجع مي باشد و همچنين قسمت بانک نرم افزار که در اختيار مراجعه کنندگان قرار مي گيرد

 بخش كتب عربي و فارسي  در سالن مجزا از هم مي باشد

 

 بخش فهرست نويسي

   اين بخش وظيفه فهرست نويسي و آماده يازي کتابها را بر عهده دارد . فهرست نويس کتابها در اين بخش مطابق قواعد فهرست نويسي انگلو – امريکن و بر اساس نظام رده بندي کتابخانه کنگره آمريکا و با استفاده از گسترش رده بندي کتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران وبااستفاده از برنامه پارس آذرخش انجام مي شود .

 

بخش گردش و امانت

اين بخش کار امانت و پذيرش عضو را بر عهده دارد و از طريق رايانه جستجوي کتاب انجام مي شود. و سيستم به صورت قفسه بسته است

     در حال حاضر به خاطر کمبود فضاي موجود همه بخشها در يک سالن مستقر است

   در پايان مي توان گفت که کتابخانه در راستاي اهداف دانشکده الهيات پيشرفت نموده و مجموعه خدمات رساني بصورت کامپيوتري انجام مي گيرد و تمامي منابع به صورت onlinاز سايت دانشگاه تبريز براي علاقمندان و پژوهشگران فراهم است .

 

كارشناس و مسوول كتابخانه: اعظم ثبات حق

 

ساعات وبرنامه استفاده :

از ساعت 8